Intra Aerosol, doğal okaliptus yağı, nane yağı ve mentol içerir.

Intra Aerosol, esansiyel yağlar temeline dayanan doğal bir üründür. Hayvanların solunum sistemindeki mukus salgısının viskozitesini azaltarak solunumu rahatlatır. Bu yolla solunumu ve yem alımını uyarır. Intra Aerosol sıcak stresi süresince veya aşılama reaksiyonlarını azaltmak için içme suyu yoluyla, spreyleme veya sisleme yoluyla uygulanabilir. Solunum yolu problemleri sıklıkla büyük miktarlarda mukoz salgı şeklinde kendini gösterir. Hayvanlarda birçok negatif sonuçlara neden olan azalan oksijen alımı enerji metabolizmasını da olumsuz etkiler. Bunun yanında mukus, bakteriyel üreme için uygun bir ortamdır. Bu yüzden respiratorik hastalıklar hayvanların yaşayabilirliği ve üretimi üzerine su ve yem tüketiminde azalma yoluyla ağır ekonomik kayıplara sebep olabilirler.

Taze okaliptus yapraklarının distilasyonu yoluyla elde edilen esansiyel okaliptus yağları, patojen mikroorganizmalara karşı mikrobiyosidal aktivite gösteren en güçlü antiseptikler arasında yer alır. Okaliptusun aktif maddelerinden birisi olan Cineol, yangı reaksiyonlarının aracıları olarak bilinen bazı “messenger” moleküllerinin salınımını düzenler, böylece mukoz membranlardaki ödem giderilir. Bu molekül güçlü antienflamatuar özelliklere sahiptir. Bu güçlü etki kortizonun etkisine benzerdir.

Nane yağı ve mentol, ferahlatıcı bir soğukluk hissi ve nane kokusu verir. Bu durum, lokal bir anestezik ve dezenfektan gibi etki yaratır. Solunduğunda, larenjit ve bronşit semptomlarını yatıştırır.

Endikasyonlar:

Intra Aerosol,

  • Canlı IB ve ND aşılarının reaksiyonlarında,
  • IB ve ND gibi viral enfeksiyonlar ve solunum sistemini etkileyen bakteriyel enfeksiyonlarda,
  • Özellikle mukoz membranların kuruduğu ve hayvanların zor nefes aldığı sıcak dönemlerde,
  • Kesime yakın zamanlarda, antibiyotiklerin daha fazla kullanılamayacağı durumlarda kullanılır.

Özel Endikasyonlar:

Intra Aerosol,

  • Aşılama reaksiyonlarını önlemek amacıyla, ND  ve  IB  aşılamalarını  izleyen üçüncü günden itibaren 3-5 gün boyunca,
  • Solunum yolu problemlerinin arttığı durumlarda, kesim öncesi dönemde yapışkan mukustan dolayı boğulmaları önlemek ve hayvanların gelişimini artırmak için 3 gün boyunca kullanılabilir.

Hedef Hayvan Türleri:

Intra Aerosol broiler, yumurtacı, damızlık tavuk ve hindilerde güvenli bir şekilde kullanılabilir. Ayrıca, diğer çiftlik hayvanlarında da (buzağı, koyun, at) kullanım için güvenlidir.

Ambalaj Şekli: 1 litrelik plastik şişe

Tüm kullanımlarda, öncelikle 10 litre ılık suya(400C) 100-200 ml ürün karıştırılarak bir ön karışım hazırlanır.

Uyarılar:

Intra Aerosol’ün canlı aşılarla aynı anda kullanımından kaçınılmalıdır. Canlı aşı uygulamasından önceki 2 gün ve sonraki 2 gün boyunca Intra Aerosol uygulaması yapılmamalıdır.